Haberler

Saray Büyükyoncalıda 1999 Sonrası Arsalar Tarla Vasfına mı Dönüşüyor ?

Saray Büyükyoncalıda 1999 Sonrası Arsalar Tarla Vasfına mı Dönüşüyor ?

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin Büyükyoncalı Mahallesi’nin Saray’dan ayrılarak Kapaklı’ya bağlanma talebini reddeden Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi meclis kararı Tekirdağ İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Büyükyoncalı Mahallesi sakinlerinin yaklaşık yüzde 80’i Kapaklı’ya bağlanmak için ‘Evet’ oyu kullanmıştı. Konuyla ilgili son dakika gelişmeler yaşanıyor.

İlçeyi ayağa kaldıran iddia

Saray’da iddiaya göre belediye, Büyükyoncalı Mahallesi’nde 1999 yılından sonra alınan arsaların imar izinlerinin kaldırılarak tekrar tarla vasfına döneceği dedikodusu ortalığı karıştırdı. Mahalleli yarın bir araya gelerek belediye önünde eylem yapacak.

Esnaflardan gelen kısa mesajı paylaşıyoruz ” Arkadaşlar, Büyükyoncalı halkına ve esnafına yapılan bu haksızlığa karşı tüm esnaf arkadaşlarımız ve yatırımcılar İle yarın 21.06.2019 saat :14:00 da Büyükyoncalı belediye meydanında toplanıp Saray’a hareket edeceğiz, araçlarımızı Saray’da bırakıp belediye önünde gerekli tepkimizi verip ve basın açıklaması yapacağız. Tüm esnaf, yatırımcı ve Yoncalı halkını programımıza bekliyoruz.”

Saray ve Büyükyoncalı Esnafının gün içinde paylaştığı ortak metni noktasına virgülüne dokunmadan sizlerle paylaşıyoruz.

Arkadaşlar 

Yapılan belediye başkanlığı seçiminden sonra yeni gelen belediye başkanı ve atamış olduğu imarı Müdürü tarafından Büyükyoncalı sınırları içerisinde yer alan imarlı ve ifrazlı arsaların alımı ve Satımı için belediyeye bilgi amaçlı giden alıcı ve satıcılara ilgili personel tarafından başkanın talimatıyla bu bölgede 1999 yılından sonra yapılan ve günümüze kadar gelen bütün arsaların İmar izninin bulunmadığı ve tarım arazisi niteliği taşıdığı bu nedenle satın almanızın uygun olmadığı ve arsaların tekrar tarlaya dönüşeceği şeklinde bilgi verilmekte olup bu nedenle birçok esnaf ve yatırımcı arkadaşımızın satış işlemi iptal olmuştur.

Bir önceki dönem de aynı parti yöneticileri tarafından yönetilen Saray Belediyesince neden böyle bir uygulamanın yapılmadığını araştırdığımızda mevcut belediye başkanın Haziran seçimlerinden önce Saray’ın ileri gelen ve sözü geçen aileleriyle yaptığı görüşmede kendisine destek olmalarına karşılık Saray’a dışardan birilerinin gelmesine, yatırım yapmasına göç almasına izin vermeyeceğinin sözünü vermesi halinde destekleyeceklerini belirtmişlerdir.

Haksız, anlamsız ve hukuksuz bir şekilde belediye tarafından yapılan bu uygulamanın bu sözün yerine getirilmesini amaçladığını düşünmekteyiz.
Yapılan bu haksız hukuksuz davranışa karşı bölge esnafı ve yatırımcıları olarak bir araya gelip gerekli tepki ve hak arayışımızı göstermemiz gerekmektedir.

Burda asıl amacın tarla arsa veya ticaret olmadığını düşünmekteyiz saraylı olmak Yada olmamak açıkça ırkçılık veya adını koyamadığımız bir çirkinliğin parçası olduğunu düşünüyoruz.

Saray ve Büyükyoncalı esnafı

WhatsApp WhatsApp İletişim